Mit: Menopauza mnie nie dotyczy

Fakt: menopauza dotyczy każdej kobiety. U każdej kobiety może zacząć się w różnym czasie, u jednych przejść wręcz bezobjawowo u innych bywa dokuczliwa. Średni wiek to 51 lat. Ta średnia wieku nie dotyczy kobiet, które przeszły różne choroby (w tym nowotworowe) lub zabiegi chirurgiczne usunięcia macicy czy jajników, lub jednego i drugiego. Wtedy mówimy o menopauzie chirurgicznej.

 

 

Mit: Menopauzę można leczyć

Fakt: Menopauza to nie choroba, jej się nie leczy. Można się wspomagać i łagodzić jej objawy. W menopauzie występuje szereg objawów. Mogą one występować z różną intensywnością i w różnym czasie. Do najbardziej popularnych można zaliczyć uderzenia gorąca i  nocne poty, zaburzenia snu. Dodatkowo wahania nastroju.

To, o co warto zadbać, to ruch, ćwiczenia i dbanie o ciało oraz zmianę nawyków żywieniowych

 

Mit: Menopauza to koniec kobiecości

Fakt: Menopauza to kolejny, naturalny etap w życiu kobiety. To, jak się czujesz i się postrzegasz zależy od Ciebie. Kolejne zmarszczki, mniej jędrna skóra, czy to, że Twój wiek rozrodczy masz za sobą, nie powoduje, że przestajesz być kobietą. Kobieta to nie tylko ciało, to jej ogromne serce, jej miłość wyrażana oczami, jej delikatność. Piękno kobiety to jej wnętrze. Im bardziej kochasz siebie, tym bardziej akceptujesz taką, jaką jesteś.

Wiele kobiet postrzega czas menopauzy – jako nowy początekJ

 

 

Mit: Nie mam już szans na poznanie mężczyzny

Fakt: Ani wiek ani menopauza nie mają wpływu na nawiązywanie nowych relacji. Najważniejsze jest Twoje poczucie własnej wartości. Zauważ jak patrzysz na siebie, czy się podziwiasz czy wstydzisz. Czy potrafisz śmiać się z siebie i do siebie. Jaki masz dystans i do siebie i do innych. Czy porównujesz się z innymi? Nie poznasz mężczyzny jeśli sama stawiasz siebie w pozycji „jestem już niewiele warta”. Buduj swoje poczucie własnej wartości. Kiedy prawdziwie to poczujesz, będziesz tym emanowała.

 

 

Mit: Menopauza to koniec seksu

Fakt: Niezależnie od tego czy masz 20 czy 90 lat, w każdym wieku możesz mieć wspaniałe doznania podczas seksu i kochania się. Częstym objawem w okresie menopauzy jest suchość pochwy, co może powodować bolesne stosunki. To jednak nie oznacza końca doznań seksualnych. Za taki stan rzeczy odpowiada obniżona produkcja hormonów. Możesz sobie pomóc używając środków nawilżających i lubrykantów. To może być dla Ciebie i Twojego partnera nowe, ciekawe doświadczenie. Warto też porozmawiać z lekarzem, który może zalecić inne środki łagodzące objawy.

 

 

 

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.